Bez eura nebudeme na periferii Evropy.

11. 04. 2019 21:18:59
Je skutečně třeba se v zájmu zachování suverenity vyvázat z povinnosti přijmout euro. Koruna je symbolem české státnosti a už jenom proto se jí nesmíme lehkovážně vzdát.

Bez eura nebudeme na periferii Evropy.

Českou společnost rozděluje mnoho témat a jedním z nich je právě také přijetí eura. Nekritičtí příznivci Evropské unie by nejraději bývali platili eurem již od vstupu České republiky do EU v roce 2004, ti ostatní doufají, že euro nepřijmeme ani v roce 2104. Já osobně bych se zařadil do této druhé skupiny.

Avšak nepopírám, že přijetí společné evropské měny bezesporu nějaké výhody má. Patří mezi ně snadná cenová porovnatelnost, pohodlnější a levnější cestování, odstranění kurzového rizika, snížení transakčních nákladů a také může podpořit příliv zahraničních investic. V některých případech přijetí eura vedlo k poklesu úrokových sazeb.

A proč tedy nejsem příznivcem přijetí eura v České republice, když má tolik výhod?

Jako všechno, tak i přijetí eura má svůj rub a líc. Někteří poukazují ve veřejném prostoru pouze na výhody takového kroku, ale pro objektivní posouzení situace je nutné znát i stinnou stránku.

Zásadní problém spočívá ve fungování společné měny v prostoru zcela odlišných ekonomik. Výkonnost německé ekonomiky a rumunské nebude nikdy stejná. Na tom se jistě shodneme.

Přitom vstupem do eurozóny budeme nuceni přijmout politiku nastavenou pro celou eurozónu, která nikdy nebude zohledňovat rozdíly mezi námi a například Německem. Tato jednotná politika naší domácí ekonomice nebude nikdy tak dobře vyhovovat, jako měnová politika prováděná naší Národní bankou.

Je to stejné, jako kdyby byl těsně před zápasem s Chelsea vyměněn trenér mé milované Slávie a místo něj nastoupil někdo jiný. Je zřejmé, že trenér, který není sžitý s mužstvem, by jen těžko mohl úspěšně aplikovat své záměry na hřišti.

Dlouhodobě úspěšná ministerská předsedkyně Velké Británie, Margaret Thatcherová kdysi označila Evropskou unii za „utopický projekt, pomník marnivosti intelektuálů, jehož nevyhnutelným údělem je krach“. Není cílem tohoto textu hodnotit EU jako celek, ale konkrétně slova baronky Thatcherové o euru platí.

Ekonomiky v Evropské unii se nacházejí v různých ekonomických cyklech a mají odlišnou historii, nesourodou strukturu odvětví, rozdílné míry ekonomického růstu atd.

V případě asymetrických šoků, tzn. růstu v některých zemích a recese v jiných, tak společná monetární politika nebude stačit.

Nemůžete provádět expanzivní a restriktivní politiku zároveň. Jediným řešením je, že silné země musejí dotovat ty, které mají potíže. Z takové situace já mám strach a nepřeji si, aby naši občané vyrovnávali mzdy jiným, jen aby se jinde měli ještě lépe. Máme svých starostí dost.

Vstup do Eurozóny bude znamenat, že Národní banka předá do rukou Evropské banky, též svoji pravomoc v dohledu nad zdravím všech velkých českých bank.
Opět se tedy dobrovolně vzdáme vlastních nástrojů, kterými můžeme ovlivňovat dění. Je něco takového opravdu v našem národním zájmu?

V současné době se Eurozóna v porovnání s ostatními členskými státy EU potýká s vyšší mírou nezaměstnanosti, nižším hospodářským růstem a vyšším veřejným dluhem. Eurozóna je rozštěpená na severní a jižní křídlo. Centrální instituce EU ignorují hospodářskou, monetární a fiskální nesourodost členských zemí. Taková jsou fakta.

Euro od svého počátku bylo politickým a nikoli ekonomickým nástrojem s vidinou vytvoření jednoho evropského superstátu. Je to měna, která je nástrojem centralizace a unifikace. Jako takové musí být přijetí eura v členských zemích dobrovolné. V ideálním případě by o přijetí eura mělo rozhodnout referendum.

Je skutečně třeba se v zájmu zachování suverenity vyvázat z povinnosti přijmout euro. Koruna je symbolem české státnosti a už jenom proto se jí nesmíme lehkovážně vzdát.

Bludem samozřejmě je, že bez eura zůstaneme na periferii Evropy. To je nehorázný nesmysl a autoři takových emotivně zabarvených výroků chtějí pouze zastrašit veřejnost.

Pokud dokážeme naše zboží nabízet v požadované kvalitě a budeme cenově konkurenceschopní, tak jej cizinci budou nadále poptávat bez ohledu na typ měny, kterou budeme používat.

Autor: Mansoor Maitah | čtvrtek 11.4.2019 21:18 | karma článku: 29.57 | přečteno: 730x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Evropské dotace aneb lyžařské sjezdovky bez kopců a sněhu

Volby do Evropského parlamentu se budou konat již za měsíc. Ze všech stran se na nás proto doslova valí negativní i pozitivní informace o počínání EU.

28.4.2019 v 11:18 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 175 | Diskuse

Mansoor Maitah

Proti nesmyslům je třeba se ozvat

Někteří muži se cítí býti ženami, některé ženy zase muži. Mají zapotřebí o svých niterných pocitech vykládat na veřejnosti a média jejich příběhy milují.

27.4.2019 v 13:44 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 170 | Diskuse

Mansoor Maitah

Můj názor na inkluzi

Mám obavy, aby za pár let nebylo na školách víc asistentů než samotných učitelů. Inkluze v prvé řadě představuje plošné nařízení a jako takové přináší víc škody než užitku.

24.4.2019 v 23:08 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 260 | Diskuse

Mansoor Maitah

Proč nejsem pro přijímání migrantů?

Migraci opravdu nelze posuzovat jen z pohledu nějakých tzv. šlechetných úmyslů, jejichž nositelé často sklouzávají do naivity, unáhlenosti a překotnosti. Jak jsem již napsal loni v listopadu, migraci je třeba vnímat pragmaticky.

15.4.2019 v 23:12 | Karma článku: 26.96 | Přečteno: 669 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel P. Kopecký

Tenze kolem Íránu – boj o zdravý rozum

Napjatá situace v Perském zálivu evokuje situaci v džungli, kde se gorilí samci buší do hrudi ve snaze zastrašit své opičí konkurenty.

25.5.2019 v 11:24 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jan Dvořák

Nevolili jste? Čeká vás peklo, varoval prezident. Ale komu není rady...

Přesvědčivě motivoval voliče k účasti pan prezident. Nad urnou varovně prohlásil, že kdo k volbám nepůjde, ať si pak nestěžuje, že ti, kteří k nim šli, mu udělají peklo na zemi. Lépe by to nepodal ani páter Koniáš.

25.5.2019 v 10:20 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 275 | Diskuse

Evžen Šik

dvojí kvalita potravin? ... a mě se chce něco říct......

Pěknou sobotu, máme tu druhý den voleb. Včerejší účast ?.. odhad 10-20%. No, není to moc, ale není to nula. Vzbuzuje to ve mně nutkání se zamyslet nad uvědoměním si národních hodnot, hrdosti lásky k vlasti tradic u 80-ti% z nás.

25.5.2019 v 9:24 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 528 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér v nesnázích aneb Mají chodit ultraortodoxní na vojnu?

Vytváření nové izraelské vládní koalice se dostalo do krize. Premiér Netanjahu má čas do 28. května, aby prezidentu Rivlinovi oznámil, že se mu podařilo, anebo také nepodařilo, dostát jeho pověření sestavit povolební kabinet.

25.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 249 | Diskuse

Milan Šarapatka

Pirát zůstane pirátem aneb, přece jim to nehodíme!

Pirátské strany je v poslední době plno. Ve Sněmovně, na náměstích, v novinách. Měli se stát novým větrem v české politice. Skutek ale utek. Místo toho loupí a lumpačí stejně tak jako jejich dávní předchůdci.

24.5.2019 v 21:38 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 1161 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 20.41 Průměrná čtenost 4490

Vítejte na blogu univerzitního pedagoga, ekonoma, otce, vášnivého příznivce fotbalového klubu Slavie Praha a zastupitele městské části Praha 12.

Společně s mým profesním oborem a sportem mě naplňuje politika, byť ta nám všem často přidělává vrásky na čele. Přesto, nebo právě proto, jsem přesvědčen, že angažovat se v politice není ztrátou času ani „nutným zlem“.

Razím heslo, že politika bude taková, jakou si ji uděláme. Já osobně se snažím v roli zastupitele, aby si minimálně u nás na Praze 12 mohli její obyvatelé říkat, že politika možná opravdu je druhým nejstarším povoláním (jak kdysi s lehkou nadsázkou prohlásil Ronald Reagan), ale s tím údajně prvním nejstarším povoláním nemá nic společného.

Jsem si vědom, že této zemi vděčím za mnohé a snažím se jí to vracet, jak jen to je možné. V prvé řadě jako vysokoškolský pedagog předávám studentům své zkušenost z oblasti ekonomie a v neposlední řadě se snažím na komunální úrovni prosazovat zásadovou a férovou politiku.

Vystudoval jsem České vysoké učení technické v Praze. V roce 2004 jsem absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2009 jsem absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2011 jsem habilitoval v oboru ekonomie.

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Najdete na iDNES.cz