Bez eura nebudeme na periferii Evropy.

11. 04. 2019 21:18:59
Je skutečně třeba se v zájmu zachování suverenity vyvázat z povinnosti přijmout euro. Koruna je symbolem české státnosti a už jenom proto se jí nesmíme lehkovážně vzdát.

Bez eura nebudeme na periferii Evropy.

Českou společnost rozděluje mnoho témat a jedním z nich je právě také přijetí eura. Nekritičtí příznivci Evropské unie by nejraději bývali platili eurem již od vstupu České republiky do EU v roce 2004, ti ostatní doufají, že euro nepřijmeme ani v roce 2104. Já osobně bych se zařadil do této druhé skupiny.

Avšak nepopírám, že přijetí společné evropské měny bezesporu nějaké výhody má. Patří mezi ně snadná cenová porovnatelnost, pohodlnější a levnější cestování, odstranění kurzového rizika, snížení transakčních nákladů a také může podpořit příliv zahraničních investic. V některých případech přijetí eura vedlo k poklesu úrokových sazeb.

A proč tedy nejsem příznivcem přijetí eura v České republice, když má tolik výhod?

Jako všechno, tak i přijetí eura má svůj rub a líc. Někteří poukazují ve veřejném prostoru pouze na výhody takového kroku, ale pro objektivní posouzení situace je nutné znát i stinnou stránku.

Zásadní problém spočívá ve fungování společné měny v prostoru zcela odlišných ekonomik. Výkonnost německé ekonomiky a rumunské nebude nikdy stejná. Na tom se jistě shodneme.

Přitom vstupem do eurozóny budeme nuceni přijmout politiku nastavenou pro celou eurozónu, která nikdy nebude zohledňovat rozdíly mezi námi a například Německem. Tato jednotná politika naší domácí ekonomice nebude nikdy tak dobře vyhovovat, jako měnová politika prováděná naší Národní bankou.

Je to stejné, jako kdyby byl těsně před zápasem s Chelsea vyměněn trenér mé milované Slávie a místo něj nastoupil někdo jiný. Je zřejmé, že trenér, který není sžitý s mužstvem, by jen těžko mohl úspěšně aplikovat své záměry na hřišti.

Dlouhodobě úspěšná ministerská předsedkyně Velké Británie, Margaret Thatcherová kdysi označila Evropskou unii za „utopický projekt, pomník marnivosti intelektuálů, jehož nevyhnutelným údělem je krach“. Není cílem tohoto textu hodnotit EU jako celek, ale konkrétně slova baronky Thatcherové o euru platí.

Ekonomiky v Evropské unii se nacházejí v různých ekonomických cyklech a mají odlišnou historii, nesourodou strukturu odvětví, rozdílné míry ekonomického růstu atd.

V případě asymetrických šoků, tzn. růstu v některých zemích a recese v jiných, tak společná monetární politika nebude stačit.

Nemůžete provádět expanzivní a restriktivní politiku zároveň. Jediným řešením je, že silné země musejí dotovat ty, které mají potíže. Z takové situace já mám strach a nepřeji si, aby naši občané vyrovnávali mzdy jiným, jen aby se jinde měli ještě lépe. Máme svých starostí dost.

Vstup do Eurozóny bude znamenat, že Národní banka předá do rukou Evropské banky, též svoji pravomoc v dohledu nad zdravím všech velkých českých bank.
Opět se tedy dobrovolně vzdáme vlastních nástrojů, kterými můžeme ovlivňovat dění. Je něco takového opravdu v našem národním zájmu?

V současné době se Eurozóna v porovnání s ostatními členskými státy EU potýká s vyšší mírou nezaměstnanosti, nižším hospodářským růstem a vyšším veřejným dluhem. Eurozóna je rozštěpená na severní a jižní křídlo. Centrální instituce EU ignorují hospodářskou, monetární a fiskální nesourodost členských zemí. Taková jsou fakta.

Euro od svého počátku bylo politickým a nikoli ekonomickým nástrojem s vidinou vytvoření jednoho evropského superstátu. Je to měna, která je nástrojem centralizace a unifikace. Jako takové musí být přijetí eura v členských zemích dobrovolné. V ideálním případě by o přijetí eura mělo rozhodnout referendum.

Je skutečně třeba se v zájmu zachování suverenity vyvázat z povinnosti přijmout euro. Koruna je symbolem české státnosti a už jenom proto se jí nesmíme lehkovážně vzdát.

Bludem samozřejmě je, že bez eura zůstaneme na periferii Evropy. To je nehorázný nesmysl a autoři takových emotivně zabarvených výroků chtějí pouze zastrašit veřejnost.

Pokud dokážeme naše zboží nabízet v požadované kvalitě a budeme cenově konkurenceschopní, tak jej cizinci budou nadále poptávat bez ohledu na typ měny, kterou budeme používat.

Autor: Mansoor Maitah | čtvrtek 11.4.2019 21:18 | karma článku: 29.59 | přečteno: 754x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Evropské dotace aneb lyžařské sjezdovky bez kopců a sněhu

Volby do Evropského parlamentu se budou konat již za měsíc. Ze všech stran se na nás proto doslova valí negativní i pozitivní informace o počínání EU.

28.4.2019 v 11:18 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 190 | Diskuse

Mansoor Maitah

Proti nesmyslům je třeba se ozvat

Někteří muži se cítí býti ženami, některé ženy zase muži. Mají zapotřebí o svých niterných pocitech vykládat na veřejnosti a média jejich příběhy milují.

27.4.2019 v 13:44 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 192 | Diskuse

Mansoor Maitah

Můj názor na inkluzi

Mám obavy, aby za pár let nebylo na školách víc asistentů než samotných učitelů. Inkluze v prvé řadě představuje plošné nařízení a jako takové přináší víc škody než užitku.

24.4.2019 v 23:08 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 306 | Diskuse

Mansoor Maitah

Proč nejsem pro přijímání migrantů?

Migraci opravdu nelze posuzovat jen z pohledu nějakých tzv. šlechetných úmyslů, jejichž nositelé často sklouzávají do naivity, unáhlenosti a překotnosti. Jak jsem již napsal loni v listopadu, migraci je třeba vnímat pragmaticky.

15.4.2019 v 23:12 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 780 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Lucemburské pokrytectví: Názor vadí, popravy ne

Nový izraelský ministr školství Rafi Peretz se vyjádřil poněkud nešťastně na adresu homosexuálů. V tom smyslu, že by jim pomohla psychoterapie, potažmo (kontroverzní) konverzní terapie.

17.7.2019 v 8:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Bartoň

USA: Rasistou snadno a rychle

Současná fáze předvolebního boje v USA se vrací k jednomu z ústředních témat minulé kampaně. Levicové křídlo Demokratické strany obviňuje prezidenta Donalda Trumpa z rasismu, což není novinkou. Jen se změnily okolnosti.

17.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Česká televize, podivné hospodaření, podivná politika a začerněné smlouvy na peníze?

Bylo by jistě radostí sledovat, jak ta naše děvčata na letošním Wimbledonu válela, ale holt smůla, protože ČT Sport zase nic a kanál NOVA Sport každý nemá možnost chytit.

17.7.2019 v 1:34 | Karma článku: 25.39 | Přečteno: 326 |

Lubomír Stejskal

Číše čistého vína aneb Proč nevěřím v mírovou dohodu

COGAT je zkratka izraelského úřadu pro koordinaci vládních aktivit na Teritoriích, tj. v Judeji, Samaří a Pásmu Gazy. Na svém Twitteru zveřejnil poučný videoklip: jak fungují letní dětské tábory Hamasu.

16.7.2019 v 19:30 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 211 | Diskuse

Vladka Spidlova

...a nikdo se vás nezastane

Podle médií hlavního proudu by náhodný návštěvník ze zapadlých polárních krajů či jiného přilehlého vesmíru usoudil, že Evropská unie, potažmo Evropa, je plná sluníčkových lidiček se srdíčkem na dlani.

16.7.2019 v 17:32 | Karma článku: 32.63 | Přečteno: 567 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4545

Vítejte na blogu univerzitního profesora, ekonoma, otce, vášnivého příznivce fotbalového klubu Slavie Praha a zastupitele městské části Praha 12.

Společně s mým profesním oborem a sportem mě naplňuje politika, byť ta nám všem často přidělává vrásky na čele. Přesto, nebo právě proto, jsem přesvědčen, že angažovat se v politice není ztrátou času ani „nutným zlem“.

Razím heslo, že politika bude taková, jakou si ji uděláme. Já osobně se snažím v roli zastupitele, aby si minimálně u nás na Praze 12 mohli její obyvatelé říkat, že politika možná opravdu je druhým nejstarším povoláním (jak kdysi s lehkou nadsázkou prohlásil Ronald Reagan), ale s tím údajně prvním nejstarším povoláním nemá nic společného.

Jsem si vědom, že této zemi vděčím za mnohé a snažím se jí to vracet, jak jen to je možné. V prvé řadě jako vysokoškolský pedagog předávám studentům své zkušenost z oblasti ekonomie a v neposlední řadě se snažím na komunální úrovni prosazovat zásadovou a férovou politiku.

Vystudoval jsem České vysoké učení technické v Praze. V roce 2004 jsem absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2009 jsem absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie.

Dne 23. 5. 2019 mne prezident republiky Miloš Zeman jmenoval profesorem pro obor ekonomie.

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Najdete na iDNES.cz