Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Bez eura nebudeme na periferii Evropy.

11. 04. 2019 21:18:59
Je skutečně třeba se v zájmu zachování suverenity vyvázat z povinnosti přijmout euro. Koruna je symbolem české státnosti a už jenom proto se jí nesmíme lehkovážně vzdát.

Proč nejsem příznivcem přijetí eura v České republice?

Přijetí společné evropské měny má bezesporu některé výhody, jako například snadná cenová porovnatelnost, pohodlnější a levnější cestování, odstranění kurzového rizika a snížení transakčních nákladů. Zároveň přijetí eura může přilákat zahraniční investice a v některých případech vede k poklesu úrokových sazeb. A proč teda nejsem příznivcem eura v České republice?

Zásadní problém tkví v tom, že euro je společná měna odlišných ekonomik s odlišnými výkonnostmi a strukturami odvětví, které se často nacházejí v různých ekonomických cyklech.

Vstupem do Eurozóny přijmeme měnovou politiku nastavěnou pro celou Eurozónu. Mezi nevýhody spojené se vstupem do Eurozóny je ztráta nezávislosti v měnové politice, což znamená, že bychom museli přijímat instrukce a kroky Evropské centrální banky. Ztráta nezávislosti má svá rizika v době ekonomických nesnází. Hlavní potíž spočívá v tom, že jednotná měnová politika nikdy nebude vyhovovat domácí ekonomice tak dobře, jako měnová politika prováděna naší národní bankou.

V případě asymetrických šoků, tzn. ekonomického růstu v některých členských zemích a recese v jiných, tak společná monetární politika bude nemohoucí. Nelze provádět expanzivní a restriktivní politiku v jednu chvíli. A jediné řešení je, že silné země musejí dotovat ty, co mají potíže. Vstup do Eurozóny bude znamenat, že národní banka předá do rukou Evropské centrální banky též své pravomoci v dohledu nad zdravím všech českých bank.

Dosavadní zkušenost se zavedením eura je taková, že ekonomicky silné země ve většině případů doplatily na zavedení eura zpomalením hospodářského růstu. Německo od zavedení eura roste nejpomaleji ve své historii. V současné době Eurozóna se v porovnání s ostatními členskými státy EU potýká s vyšší mírou nezaměstnanosti, nižším hospodářským růstem a vyšším veřejným dluhem. Eurozóna je rozštěpená na severní a jižní křídlo. Centrální instituce Evropské unie ignorují hospodářskou, monetární a fiskální nesourodost členských zemí.

Euro od svého počátku byl politický nástroj a nikoliv ekonomický s vidinou vytvoření jednoho evropského superstátu. Je to měna, která je nástrojem centralizace a unifikace. Přijetí eura musí být v členských zemích dobrovolné. Já si nepřeji přijetí eura a jsem pro zachování vlastní suverenity a tím pádem naší české koruny.
Samozřejmě bludem je, že bez eura zůstaneme na periferii Evropy. Nesmysl. Pokud naše zboží bude v požadované kvalitě a budeme cenově konkurenční, tak jej cizinci budou poptávat bez ohledu na to, že naše měna nebude euro.

Autor: Mansoor Maitah | čtvrtek 11.4.2019 21:18 | karma článku: 37.71 | přečteno: 1225x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Zemědělská půda dramaticky ubývá a čelí degradaci! Pojďme to společně změnit!

Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

6.6.2020 v 8:52 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 697 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Na slovíčko s druhým nejdůvěryhodnějším současným českým politikem

Prvním je Babiš a trojici nejdůvěryhodnějších politiků uzavírá Zeman. Tím druhým je Tomio Okamura. Vždycky jsem si myslel, že důvěryhodným je ten, kdo nelže. Tak jak se stane, že tři vyhlášení lháři požívají takové důvěry občanů?

8.2.2023 v 14:07 | Karma článku: 28.63 | Přečteno: 1963 | Diskuse

Adam Filák

Zamyšlení se nad ruským "medvědem"

Dostal jsem zajímavou reakci na můj předchozí článek. Tuto fotografii mohutného ruského medvěda, se kterým si není radno zahrávat. Je ale opravdu onen "medvěd" takto skutečně medvědí?

8.2.2023 v 11:39 | Karma článku: 12.55 | Přečteno: 251 | Diskuse

Karel Trčálek

Gazdík ředitelem gymnázia, Farský poradcem prezidenta, to jsou docela hezké trafiky

Vypadá to, že oba donedávna vlivní politici hnutí STAN byli za projev nové politické kultury odměněni hezkou trafikou

7.2.2023 v 17:50 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 501 | Diskuse

Vilém Barák

Důsledky vítězství Ruska nad Ukrajinou

U části veřejnosti panuje domněnka, že ať válka na Ukrajině dopadne jakkoliv, včetně její porážky, nás se to nedotkne. Není většího omylu. Zkusme popřemýšlet, jak by Putinův úspěch ovlivnil naše životy.

7.2.2023 v 15:39 | Karma článku: 29.09 | Přečteno: 1012 | Diskuse

Josef Nožička

Farský poradcem prezidenta, Gazdík ředitelem gymnázia – docela hezké „trafiky“

Jak se zdá, oba donedávna vlivní politici hnutí STAN budou za projev nové politické kultury brzy odměněni hezkou „trafikou“.

7.2.2023 v 13:40 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 1172 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1517

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Dále absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2019 byl prezidentem republiky jmenován profesorem v oboru ekonomie. V současnosti působí jako vědecký výzkumník na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké škole ekonomické v Praze a též na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Je autorem řady vědeckých článků a knižních publikací. Velkou pozornost vyvolala zejména jeho kritická analýza vztahu mezi islámem a demokracií. Je členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. K jeho zálibám patří sport, historie a studium jazyků.

Je zakladatelem iniciativy na záchranu půdy v České republice.

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1087195&typ=PLATNY

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...