Proč nejsem pro přijímání migrantů?

15. 04. 2019 23:12:41
Migraci opravdu nelze posuzovat jen z pohledu nějakých tzv. šlechetných úmyslů, jejichž nositelé často sklouzávají do naivity, unáhlenosti a překotnosti. Jak jsem již napsal loni v listopadu, migraci je třeba vnímat pragmaticky.

Po zamyšlení o euru bych se chtěl tentokrát věnovat neméně závažnému tématu, kterým je migrace. Je to natolik závažné téma, že jej podle mého názoru nelze analyzovat na základě absolutních termínů, jako je dobro a zlo. Bohužel se mi zdá, že si tohoto faktu obě dvě strany ve vzájemných diskuzích nejsou vědomé.

Úspěch či neúspěch migrační politiky záleží na mnoha faktorech, které lze s jistou mírou zjednodušení vyjádřit čtyřmi základními otázkami:

Kdo? Odkud? Na jak dlouho? Proč?

Zejména liberální média a některé vlády mají tendenci záměrně ignorovat rozdíly, které z historických i společenských důvodů různé migrační vlny doprovázejí. Ostatně, stejně jako výše zmíněné otázky.

Migraci opravdu nelze posuzovat jen z pohledu nějakých tzv. šlechetných úmyslů, jejichž nositelé často sklouzávají do naivity, unáhlenosti a překotnosti. Jak jsem již napsal loni v listopadu, migraci je třeba vnímat zcela pragmaticky a realisticky.

Nejsem přitom cynik nebo snad citově vyprahlý člověk, který vše přepočítává jen na peníze a hodlá z každé životní situace vytěžit pouze zisk. Charitu a vůbec snahu pomáhat druhým považuji za jednu z hlavních devíz západní civilizace, která se rozvíjela na křesťansko-židovských základech. Ovšem migrace je něco zcela jiného a v případě neúspěšně prováděné migrační politiky umírají, chudnou a strádají jak hostitelé, tak hosté.

A je třeba si rovnou říci, že migrační politiku Evropy v poválečné éře lze bohužel charakterizovat slovy, které jsem použil o dva odstavce výš, tedy: naivitou, unáhleností a překotností. A to paradoxně přesto, že zejména v 50. letech byla drtivá většina migračních politik evropských států určována pragmatismem. Tedy s cílem získat levnou pracovní sílu z rozvojových zemí a využít ji pro budování Evropy.

Druhá strana byla s tímto základním cílem srozuměna a byla tedy uzavřena standardní nepsaná dohoda, ze které do značné míry těžily obě strany. Postupem času však většina evropských vlád tento ryze pragmatický přístup opustila a zejména socialisté se začali soustředit na „spasení světa“. Ve jménu velmi falešných a zavádějících argumentů.

Dlouhá léta vše nějakým způsobem fungovalo. Jen občas se na povrch dostaly neblahé signály, ale „migrační mašina“ přesto pokračovala dál v zajetých kolejích. Až migrační krize v roce 2015 odkryla v celé nahotě fakt, že funkční migrační politiku nemohou utvářet ideologie multikulturalismu a politické korektnosti. Z tohoto pohledu tak může mít migrační krize pro celou Evropu jakýsi ozdravný efekt a posloužit k jejímu probuzení. Proč se tomu tak děje jen v části evropské společnosti by však byla téma na celý další článek, takže jej, s dovolením, rozvinu někdy příště.

Hlavním neštěstím, které zakládá nekonečný migrační potenciál, je dlouhodobá politická nestabilita a nefunkční vlády ve většině zemí Afriky a Blízkého východu, dále nekontrolovatelnou porodnost, přebujelou korupci, klientelismus, přehnaný důraz na náboženství, který mnohdy ústí v islamismus a terorismus.

Dalším neštěstím je bohužel dlouhodobá migrační politika Evropské unie, spočívající v poskytování štědrých sociálních dávek, osudovým pozváním kancléřky Merkelové migrantů do Evropy, podceněním ochrany vnějších hranic, nepřímou podporou pašeráctví, chaotickou administrativou při registraci nově příchozích, sebedestruktivní toleranci mimoevropských zvyklostí (např. sňatky s dětmi) a v neposlední řadě poskytováním přívětivého prostředí pro teroristy.

Jsem přesvědčen, že pokud se podíváme na migraci do Evropy v posledních letech a tzv. migrační krizi, není již zapotřebí žádných emotivních výroků. Je však otázkou, jestli jsou toho někteří politici a většina zaměstnanců z nevládních neziskových organizací schopni.

Autor: Mansoor Maitah | pondělí 15.4.2019 23:12 | karma článku: 27.33 | přečteno: 722x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Evropské dotace aneb lyžařské sjezdovky bez kopců a sněhu

Volby do Evropského parlamentu se budou konat již za měsíc. Ze všech stran se na nás proto doslova valí negativní i pozitivní informace o počínání EU.

28.4.2019 v 11:18 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 185 | Diskuse

Mansoor Maitah

Proti nesmyslům je třeba se ozvat

Někteří muži se cítí býti ženami, některé ženy zase muži. Mají zapotřebí o svých niterných pocitech vykládat na veřejnosti a média jejich příběhy milují.

27.4.2019 v 13:44 | Karma článku: 12.51 | Přečteno: 182 | Diskuse

Mansoor Maitah

Můj názor na inkluzi

Mám obavy, aby za pár let nebylo na školách víc asistentů než samotných učitelů. Inkluze v prvé řadě představuje plošné nařízení a jako takové přináší víc škody než užitku.

24.4.2019 v 23:08 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 294 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Tomáš Zdechovský

Ve Francii sebrali Čechům půlroční holčičku!

Začátkem dubna vzala francouzská sociálka českým rodičům půlroční holčičku, byla totiž trochu opruzená a zhubla pár gramů. Téměř měsíc o ní nic nevěděli. Případ má ale šťastný konec.

20.6.2019 v 8:07 | Karma článku: 37.74 | Přečteno: 4845 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Je dobře, že neustoupíme z povinného očkování. Ale…

Jsem proti tomu, aby naše země ustoupila z povinného očkování. Jednoznačně. Ale to neznamená, že bychom neměli hledat optimální řešení pro všechny a s rodiči diskutovat o postupech.

18.6.2019 v 9:59 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 340 | Diskuse

Luboš Zálom

Robinson Crusoe na indexu?

Román o dobrodružstvích Robinsona Crusoe patří, nebo alespoň za mých školních let patřil, k povinné četbě. Nyní si připomínáme 300 let od jeho vydání. Ozývají se ale hlasy, že tento klasický román nepatří do dnešní pokrokové doby.

17.6.2019 v 13:14 | Karma článku: 35.92 | Přečteno: 1306 | Diskuse

Anna Gamanová

Co na Kladně děláme proto, aby nebylo tak horko (a sucho)

Minuly první vlny veder. Zatím naštěstí relativně prší, uvidíme, jaké počasí nás letos čeká. Každopádně po několika suchých letech jsou aktuální opatření, která dokáží v horkých měsících Kladno osvěžit. Jaká to například jsou?

14.6.2019 v 22:38 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 349 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Sport a doping

V oblasti sportu je často řešen dopingový přestupek vrcholových sportovců. Je to opravdu nemilá skutečnost.

14.6.2019 v 13:34 | Karma článku: 4.59 | Přečteno: 133 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 20.69 Průměrná čtenost 4525

Vítejte na blogu univerzitního profesora, ekonoma, otce, vášnivého příznivce fotbalového klubu Slavie Praha a zastupitele městské části Praha 12.

Společně s mým profesním oborem a sportem mě naplňuje politika, byť ta nám všem často přidělává vrásky na čele. Přesto, nebo právě proto, jsem přesvědčen, že angažovat se v politice není ztrátou času ani „nutným zlem“.

Razím heslo, že politika bude taková, jakou si ji uděláme. Já osobně se snažím v roli zastupitele, aby si minimálně u nás na Praze 12 mohli její obyvatelé říkat, že politika možná opravdu je druhým nejstarším povoláním (jak kdysi s lehkou nadsázkou prohlásil Ronald Reagan), ale s tím údajně prvním nejstarším povoláním nemá nic společného.

Jsem si vědom, že této zemi vděčím za mnohé a snažím se jí to vracet, jak jen to je možné. V prvé řadě jako vysokoškolský pedagog předávám studentům své zkušenost z oblasti ekonomie a v neposlední řadě se snažím na komunální úrovni prosazovat zásadovou a férovou politiku.

Vystudoval jsem České vysoké učení technické v Praze. V roce 2004 jsem absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2009 jsem absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie.

Dne 23. 5. 2019 mne prezident republiky Miloš Zeman jmenoval profesorem pro obor ekonomie.

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Najdete na iDNES.cz