Evropské dotace aneb lyžařské sjezdovky bez kopců a sněhu

28. 04. 2019 11:18:41
Volby do Evropského parlamentu se budou konat již za měsíc. Ze všech stran se na nás proto doslova valí negativní i pozitivní informace o počínání EU.

Volby do Evropského parlamentu se budou konat již za měsíc. Ze všech stran se na nás proto doslova valí negativní i pozitivní informace o počínání EU. To samozřejmě záleží na tom, jestli je do oběhu vysílají eurooptimisté nebo euroskeptici. To je v pořádku a asi o tak musí být. Přesto mě překvapilo, že se do kampaně za EU dobrovolně a zcela jendostranně zapojují i média, která by měla zůstávat objektivní a nad věcí.

Konkrétně mám na mysli například článek ze serveru Aktuálně.cz, který si v téměř budovatelském duchu pochvaluje, kolik do České republiky z Bruselu přiteklo peněz. S tak jednoznačným hodnocením působení nemohu jako ekonom a VŠ pedagog souhlasit.

V prvé řadě autoři zapomínají, že Brusel nemá žádné skutečně své peníze. Veškeré finance do Bruselu přicházejí ze členských států EU. Jsou si zastánci dotací z Aktuálně.cz jistí, že francouzská pokladní z Lyonu, německý učitel z Berlína nebo španělský policista z Barcelony jsou šťastní z toho, že jdou peníze z jejich kapes na zvýšení počtu pracovních míst v České republice? Kdo se těchto lidí ptal na účel použití jejich tvrdě vydřených peněz? Nebyli by radši, kdyby peníze mohli využít ve svůj prospěch osobní, nebo aspoň ve prospěch své země?

Dlouhé roky se divím tomu všeobecnému nadšení z dotací, které do České republiky plynou z Bruselu. Přitom v běžném životě vždy platí, že nic není zadarmo. Proč si zastánci dotací myslí, že České republice někdo dává něco zadarmo? Mnohokrát se ukázalo, že Evropská unie za posílané peníze požaduje vždy a za každé situace poslušnost. To je z pohledu zájmů národního státu svazující a limitující.

Zkrátka a dobře, když vám někdo posílá peníze, nikdy to nedělá „jen tak“. Vždy za to bude chtít časem nějakou protislužbu.

Dotace zvyšují závislost obdarovaného na donátorovi, navíc křiví trh a obávám se, že i pracovní morálku. Když můžete získat peníze bezpracně, brzy si na takový luxus zvyknete a vaše pracovní morálka se logicky snižuje. Pomíjím fakt, že dotace jsou fakticky dopingem a jejich získání často závisí jen na schopnosti správně vyplnit dotační formulář a vyfabulovat projekt, který nalezne příznivou odezvu. To nemá se základními atributy úspěšného podnikání, tedy pílí, pracovitostí a cílevědomostí, nic společného.

Zapomenout nesmíme ani na zvyšující se riziko korupce, která doprovází každý přesun peněz z bodu A do bodu B. Ti samí politici a novináři, kteří v každé druhé větě zmiňují potřebu bojovat proto korupci, bez mrknutí oka pějí chválu na štědré dotační projekty. To opravdu nedává smysl.

Z výše uvedeného je patrné, že ty „desítky tisíc nových pracovních míst a tisíce kilometrů silniční sítě“, o kterých básní v neplaceném PR článku novináři z Aktálně.cz, jsou draze vykoupené. Každá mince má svůj rub a líc. U mince, která je součástí dotačního systému, to platí dvojnásob. Pokud chtějí eurooptimisté zakládat svoji „obhajobu“ našeho členství v Evropské unii na výši a šíři dotací, považují jejich argumentační snahy za krajně nedostatečné.

Autor: Mansoor Maitah | neděle 28.4.2019 11:18 | karma článku: 15.21 | přečteno: 198x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Proti nesmyslům je třeba se ozvat

Někteří muži se cítí býti ženami, některé ženy zase muži. Mají zapotřebí o svých niterných pocitech vykládat na veřejnosti a média jejich příběhy milují.

27.4.2019 v 13:44 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 251 | Diskuse

Mansoor Maitah

Můj názor na inkluzi

Mám obavy, aby za pár let nebylo na školách víc asistentů než samotných učitelů. Inkluze v prvé řadě představuje plošné nařízení a jako takové přináší víc škody než užitku.

24.4.2019 v 23:08 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 324 | Diskuse

Mansoor Maitah

Proč nejsem pro přijímání migrantů?

Migraci opravdu nelze posuzovat jen z pohledu nějakých tzv. šlechetných úmyslů, jejichž nositelé často sklouzávají do naivity, unáhlenosti a překotnosti. Jak jsem již napsal loni v listopadu, migraci je třeba vnímat pragmaticky.

15.4.2019 v 23:12 | Karma článku: 28.84 | Přečteno: 868 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Přívrženci politické korektnosti by si neměli jen pro sebe přivlastňovat významná výročí!

Jestli mne něco dost zneklidňuje, tak to, když vidím, jak ti, co by rádi jiným lidem nasazovali za jejich názory náhubky a ti, co štvou proti prezidentovi a vládě, jak si chtějí pro sebe uzurpovat významná výročí.

24.8.2019 v 10:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 95 |

David Repecký

A teď Vám budu lhát o trestu smrti!

Již delší dobu zkouším zjistit, zda někdo ví, proč docházelo postupně ke zrušení trestu smrti v Evropě někdy od konce 19. století, tedy například kolem roku 1880.

23.8.2019 v 22:14 | Karma článku: 15.86 | Přečteno: 825 | Diskuse

Miroslav Gruner

Znamená snad "Jmenuje na návrh" totéž co "Jmenuje navrženého"?! Pochybení diskuse o ústavě

S trochou jízlivosti by se dalo napsat, že MZ po sedmdesátce prozřel když se přidržuje stejného výkladu ústavy jako Václav Havel, proti němuž v této věci kdysi brojil. Avšak - on je to dost možná výklad spíše správný než že nikoli

23.8.2019 v 20:21 | Karma článku: 23.33 | Přečteno: 696 | Diskuse

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 32.59 | Přečteno: 916 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 1641 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4589

Vítejte na blogu univerzitního profesora, ekonoma, otce, vášnivého příznivce fotbalového klubu Slavie Praha a zastupitele městské části Praha 12.

Společně s mým profesním oborem a sportem mě naplňuje politika, byť ta nám všem často přidělává vrásky na čele. Přesto, nebo právě proto, jsem přesvědčen, že angažovat se v politice není ztrátou času ani „nutným zlem“.

Razím heslo, že politika bude taková, jakou si ji uděláme. Já osobně se snažím v roli zastupitele, aby si minimálně u nás na Praze 12 mohli její obyvatelé říkat, že politika možná opravdu je druhým nejstarším povoláním (jak kdysi s lehkou nadsázkou prohlásil Ronald Reagan), ale s tím údajně prvním nejstarším povoláním nemá nic společného.

Jsem si vědom, že této zemi vděčím za mnohé a snažím se jí to vracet, jak jen to je možné. V prvé řadě jako vysokoškolský pedagog předávám studentům své zkušenost z oblasti ekonomie a v neposlední řadě se snažím na komunální úrovni prosazovat zásadovou a férovou politiku.

Vystudoval jsem České vysoké učení technické v Praze. V roce 2004 jsem absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2009 jsem absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie.

Dne 23. 5. 2019 mne prezident republiky Miloš Zeman jmenoval profesorem pro obor ekonomie.

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Najdete na iDNES.cz