Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Zelená ideologie aneb se zelenou muchomůrkou se nezahrává !!!

26. 12. 2019 23:59:10
Česká republika se vyznačuje strategickou polohou, relativně levnou pracovní silou i zvýšenou orientací na automobilový průmysl a přidružená odvětví.

Česká republika se vyznačuje strategickou polohou, relativně levnou pracovní silou i zvýšenou orientací na automobilový průmysl a přidružená odvětví. Máme malou a exportně orientovanou ekonomiku a automobilový průmysl v ní hraje významnou roli. Toto odvětví je též klíčovým a nepostradatelným v mnoha dalších členských zemích Evropské unie.

Od ledna roku 2020 však automobilový průmysl v Evropské unii čekají mimořádně přísná nařízení týkající se emisních limitů pro výrobu automobilů. Tato nová pravidla stanovují, že 95 % všech nově prodaných automobilů bude muset splnit limit CO2 95 g/km, jinými slovy, naftová auta musí mít spotřebu do 3,54 l/100 km a benzínová auta do 4,06 l/100 km. V případě nesplnění tohoto limitu musí výrobce platit pokutu ve výši 2 500 kč za každý gram navíc.

V tuto chvíli nelze přesně odhadnout, jak se zachovají jednotlivé automobilky. Nabízejí se tři možné odlišné cesty řešení. Zaprvé vyrábět více hybridní nebo plně elektrická auta, zadruhé splnit požadované emisní limity nebo zatřetí platit vysoké pokuty.

V případě výroby elektromobilů je nutno si uvědomit, že rozhodujícím faktorem bude zdroj elektrické energie. Pokud zdroj této energie bude mít fosilní původ, pak je otázka snížení emisí v celém sektoru elektromobility velmi diskutabilní. Podstata této cesty bude spočívat v nalezení potřebných zdrojů elektrické energie, které by neprodukovaly oxid uhličitý či obdobné plyny. Zde je též zapotřebí připomenout, že aktuální situace ohledně prodejů elektromobilů v EU je znepokojivá. Navzdory mnoha opatřením, prodeje elektromobilů nerostou zdaleka tak rychle, jak by bylo potřeba a jak by si mnozí přáli. Tato situace by v budoucnu znamenala, že by hrozil převis nabídky nad poptávkou po těchto autech. Samozřejmě jsou zde i další aspekty jako například životnost baterií a jejich náročná ekologická likvidace.

Pokud se automobilky rozhodnou pro splnění emisních limitů, tak budou nuceny vynalézt nové technologické postupy, které povedou k nižší spotřebě benzinových a naftových motorů. Bude se jednat o nemalé investice a to především do výzkumu a vývoje. Tyto investice povedou ke zvýšení celkových nákladů na výrobu automobilů. Jisté je, že se toto navýšení promítne do cen a do skladby nabízených aut.

V případě třetí cesty, placení pokut, by podle agentury JATO skupina Volkswagen musela zaplatit astronomických 237 miliard eur, koncern PSA 137 miliard, Renault 91 miliard atd.

Závěrem lze říci, že před automobilovým průmyslem Evropské unie vyvstávají nové příležitosti, ale i určitá rizika. Osobně se domnívám, že jít touto cestou nových emisních limitů pro výrobu automobilů je dosti nepředvídatelné. Tato nařízení jsou mimořádně přísná a představují ekonomické ohrožení oboru. Je zřejmé, že automobilky budou muset šetřit, aby mohly investovat do nových technologií, což častokrát vede k propouštění zaměstnanců. Vyšší míra nezaměstnanosti vede k poklesu agregátní poptávky v ekonomice, což může vést ke stagnaci a recesi. Jisté je, že za tato ekologická opatření nejvíce zaplatí především ti nejchudší z nás. Všechny uvedené scénáře nepřejí levným autům. Chudší spotřebitelé většinou kupují levnější auta, a protože nová auta budou v důsledku výše uvedených opatření drahá, tak si koupí předražená ojetá auta. Když na našich silnicích budou jezdit staré ojetiny, dosáhneme tím méně emisí? Výpadek spotřebních daní ve státním rozpočtu v řádu několika miliard korun nechávám bez komentáře.

Autor: Mansoor Maitah | čtvrtek 26.12.2019 23:59 | karma článku: 37.97 | přečteno: 1513x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Zemědělská půda dramaticky ubývá a čelí degradaci! Pojďme to společně změnit!

Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

6.6.2020 v 8:52 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 697 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Na slovíčko s druhým nejdůvěryhodnějším současným českým politikem

Prvním je Babiš a trojici nejdůvěryhodnějších politiků uzavírá Zeman. Tím druhým je Tomio Okamura. Vždycky jsem si myslel, že důvěryhodným je ten, kdo nelže. Tak jak se stane, že tři vyhlášení lháři požívají takové důvěry občanů?

8.2.2023 v 14:07 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 1858 | Diskuse

Adam Filák

Zamyšlení se nad ruským "medvědem"

Dostal jsem zajímavou reakci na můj předchozí článek. Tuto fotografii mohutného ruského medvěda, se kterým si není radno zahrávat. Je ale opravdu onen "medvěd" takto skutečně medvědí?

8.2.2023 v 11:39 | Karma článku: 12.55 | Přečteno: 250 | Diskuse

Karel Trčálek

Gazdík ředitelem gymnázia, Farský poradcem prezidenta, to jsou docela hezké trafiky

Vypadá to, že oba donedávna vlivní politici hnutí STAN byli za projev nové politické kultury odměněni hezkou trafikou

7.2.2023 v 17:50 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 501 | Diskuse

Vilém Barák

Důsledky vítězství Ruska nad Ukrajinou

U části veřejnosti panuje domněnka, že ať válka na Ukrajině dopadne jakkoliv, včetně její porážky, nás se to nedotkne. Není většího omylu. Zkusme popřemýšlet, jak by Putinův úspěch ovlivnil naše životy.

7.2.2023 v 15:39 | Karma článku: 29.09 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Josef Nožička

Farský poradcem prezidenta, Gazdík ředitelem gymnázia – docela hezké „trafiky“

Jak se zdá, oba donedávna vlivní politici hnutí STAN budou za projev nové politické kultury brzy odměněni hezkou „trafikou“.

7.2.2023 v 13:40 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 1169 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1517

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Dále absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2019 byl prezidentem republiky jmenován profesorem v oboru ekonomie. V současnosti působí jako vědecký výzkumník na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké škole ekonomické v Praze a též na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Je autorem řady vědeckých článků a knižních publikací. Velkou pozornost vyvolala zejména jeho kritická analýza vztahu mezi islámem a demokracií. Je členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. K jeho zálibám patří sport, historie a studium jazyků.

Je zakladatelem iniciativy na záchranu půdy v České republice.

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1087195&typ=PLATNY

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...