Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Haló, evropské instituce, kdepak jste?

21. 03. 2020 13:28:27
Lidé nabízejí druhým pomoc a snaží se být tolerantní a solidární. Až koronavirus zvládneme, a já pevně věřím, že to bude brzy, měli bychom chtít znovu a lépe nastavit naše vztahy vůči evropským institucím.

Když nám začátkem ledna na univerzitě vyprávěl náš čínský kolega o příbězích z Wu chanu, tak jsme jej ujišťovali, ať je v klidu, že v Evropské unii koronavirus nemá šanci, především kvůli úrovni zdravotnictví a existenci společných evropských institucí. Dnes vidíme, jak jsme se hluboce mýlili, především ohledně institucí.

Jak je nám dobře známo, instituce Evropské unie řeší společnou zahraniční politiku, společnou zemědělskou politiku, migrační politiku, společnou měnu eurozóny, společnou ekologickou politiku, právní systémy, povinnost implementovat veškeré evropské směrnice a mnoho dalších. Tyto instituce dokonce řeší i malé detaily ohledně žárovek, vysavačů a nabíječek. A díky těmto institucím, se snad v budoucnu dočkáme i standardizovaného zakřivení banánů.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poté, co prohlašovala, že nerozumí tomu, proč některé země uzavírají svoje hranice a že je to předčasné a zbytečné, připustila, že spolu s dalšími politiky podcenila nový typ koronaviru. "Myslím si, že my všichni, kdo nejsme experti, jsme na začátku koronavirus podcenili," řekla.

Já jsem dnes k mému překvapení zjistil, že Evropská komise dokonce má komisaře pro řešení krizových situací. Jmenuje se Janez Lenarčič. Že jsme o něm nikdy neslyšeli? Není Vám to všem divné? Nebo že by pandemie v Evropě byla podružnost a ne krizová situace?

Evropské instituce nejen že podcenily situaci a nepodpořily prohlášení odborníků ohledně koronaviru, ale z Bruselu znělo nezavírat hranice a pak přišla dokonce i kritika na státy, které tak učinily z vlastní vůle. Teprve v těchto dnech se prý chystá Evropská komise zřídit mezinárodní tým epidemiologů a virologů, aby jí radil v dalším postupu v průběhu epidemie. Není to příliš pozdě?

Úlohou Komise je především podporovat členské státy při řešení krize a vydávat doporučení ohledně společného postupu. Děje se to? Pokud ano, tak příliš pozdě.

Opět se ukazuje, jak nepružné jsou instituce Evropské unie v prosazování zásadních věcí. Přebujelá byrokracie znemožňuje okamžitě a adekvátně reagovat na vzniklou situaci. Nebýt včasných reakcí národních vlád, těžko říci, jak by to dnes tady vypadalo. Dnešní situace v plné nahotě ukázala, že evropské instituce jsou vzdáleny všemu, hlavně lidem. Je jim blízká jen jejich vnitřní byrokracie.

Ze všech dosavadních výstupů, je evidentní, že v těžkých chvílích očividně z těchto institucí čiší naprostá bezradnost, amatérismus a nekoordinovanost. Je zřejmé, že zásadnější věci si s ohledem na dosavadní zkušenosti musí řešit národní státy samy za sebe. Zároveň se ukazuje, že máme pravdu my, kteří chceme, aby si národní státy podržely klíčové pravomoci, aby se nevzdávaly snadno a lacině své suverenity.

Dobrá zpráva je, že kritická situace kvůli koronaviru vzbudila vlnu solidarity. Lidé nabízejí druhým pomoc a snaží se být tolerantní a solidární. Až koronavirus zvládneme, a já pevně věřím, že to bude brzy, měli bychom chtít znovu a lépe nastavit naše vztahy vůči evropským institucím.

Autor: Mansoor Maitah | sobota 21.3.2020 13:28 | karma článku: 41.84 | přečteno: 1404x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Zemědělská půda dramaticky ubývá a čelí degradaci! Pojďme to společně změnit!

Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

6.6.2020 v 8:52 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 697 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Zvláštní neschopnost vlády v ekonomice

Je zajímavé, jak skvěle dokázala pravicová část českých politických elit vyřešit problém politické moci v Česku. Před necelým rokem a půl získaly strany současné pravicové vládní koalice dosti bytelnou většinu v poslanecké sněmovně

8.2.2023 v 10:17 | Karma článku: 31.59 | Přečteno: 705 | Diskuse

Josef Bazala

Média udělala z prezidentských voleb frašku

Vážení, to, co udělala média s prezidentskou volbou, je fraška a je to na ústavní stížnost ke zrušení prezidentských voleb a jejich výsledků.

8.2.2023 v 8:40 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 130 | Diskuse

Petr Lachnit

Pražská politika není dětská hra

Asi nejsem sám, kdo moc nechápe zmatené (ne)rozhodování zastupitelů hl. m. Prahy. Jednou tak, podruhé jinak, jednou jeden za tu stranu, pak za druhou a někdy i za třetí... celé to připomíná dětskou hru „Král vysílá svoje vojsko“.

7.2.2023 v 13:37 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 132 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jakákoli ruská účast na olympiádě znamená legitimizaci válečných zločinů

Jedním z neodmyslitelných rysů moderních válečných konfliktů je skutečnost, že postihuje prakticky celou společnost a oběti v řadách civilistů často převyšují ty vojenské. Navíc zasahují prakticky do všech oblastí lidského života.

6.2.2023 v 10:11 | Karma článku: 26.36 | Přečteno: 525 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Aktuální stav přípravy silnice I/73

V letošním roce 2023 se bude zahajovat stavba okružní křižovatky pod společností Alps. Nyní je vyhlášena soutěž na zhotovitele stavby a samotná realizace se předpokládá ve 2. pol. roku 2023

31.1.2023 v 12:47 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 100 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1517

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Dále absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2019 byl prezidentem republiky jmenován profesorem v oboru ekonomie. V současnosti působí jako vědecký výzkumník na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké škole ekonomické v Praze a též na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Je autorem řady vědeckých článků a knižních publikací. Velkou pozornost vyvolala zejména jeho kritická analýza vztahu mezi islámem a demokracií. Je členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. K jeho zálibám patří sport, historie a studium jazyků.

Je zakladatelem iniciativy na záchranu půdy v České republice.

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1087195&typ=PLATNY

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...