Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Vracíme se k ekonomickému nacionalismu? Říkáme globalizaci sbohem?

30. 03. 2020 9:02:53
Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit.

Až donedávna většina investorů a politiků zůstávala v klidu ohledně možného ekonomického dopadu koronavirové krize. Většina z nich mylně předpokládala, že tato pandemie bude mít krátkodobý dopad pouze na čínskou ekonomiku. Nyní si uvědomují, že se jedná o závažnou věc, která po sobě zanechá dalekosáhlé důsledky, a to nejen na zdraví lidí, nýbrž i na ekonomickém a politickém uspořádaní celého světa. Podniky z různých odvětví si náhle uvědomily rizika závislosti na složitých globálních dodavatelských řetězcích. Též rychlost a rozsah šíření viru po celém světě, poukázaly na zranitelnost lidí vůči zdánlivě vzdáleným vnějším hrozbám.

Pandemie koronaviru, která téměř zastavila hospodářskou činnost ve všech zemích EU, nutí vlády k bezprecedentním krokům. A jak se tato pandemie šíří, vyvolává nový tón, tón ekonomického nacionalismu. Evropská unie se náhle obává toho, aby zahraniční investoři nemohli využít pandemii k získání zranitelných společností a podniků.

Politici reagují různými způsoby. Hlavně zřizují všelijaké záchranné fondy. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier varoval před nebezpečím zahraničních investorů, kteří se snaží využít prohlubující se koronavirovou krizi, aby destabilizovali významné německé podniky.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen naléhá na členské státy EU, aby lépe kontrolovaly zahraniční investice, a to zejména v oblastech, jako je zdravotnictví, lékařský výzkum a důležitá infrastruktura. „Měli byste použít všechny možnosti k ochraně strategických evropských společností před zahraničním převzetím nebo jeho vlivem, který by mohl ohrozit naši bezpečnost a veřejný pořádek,“ řekla ve videu na Twitteru. Podle ní členské státy musí být „ostražité“ a musí používat všechny nástroje, které mají k dispozici, aby zajistily, že krize nezpůsobí ztrátu významných aktiv a technologií.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu začátkem tohoto měsíce řekl, že svět musí „zpochybnit vývojový model“, který sledoval po celá desetiletí a který nyní „odhaluje své nedostatky“. „Tato pandemie ukazuje, že existují zboží a služby, které musí být umístěny mimo zákony trhu,“ uvedl.

Bavorský premiér Markus Söder by chtěl jít ještě dál, a úplně by cizincům zakázal převzetí jakékoli německé společnosti.

Jste též touto rétorikou překvapeni?

Nevím, jakou budoucnost má Evropská unie. Nevím, zda svět skutečně míří zpět k protekcionismu a merkantilismu. Domnívám se však, že tato krize by Českou republiku měla podnítit k úplnému přehodnocení našeho fungování v rámci světové ekonomiky. Strategické zboží musí být vyráběno výhradně doma. V tomto ohledu považuji potravinovou bezpečnost za velmi zásadní. Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit. Podpora českých zemědělců a potravinářů musí být naší nejvyšší prioritou. Česká ekonomika je proexportně orientovaná a zahraniční obchod v ní hraje velmi významnou roli. Proto se nemůžeme uzavřít před vnějším světem. Musíme však prosazovat proexportní politiku, která povede ke geografické i komoditní rozmanitosti. Nesmíme být závislí na jediném odvětví, ani na omezeném počtu obchodních partnerů. Musíme se vrátit na tradiční trhy, kde má naše země historicky dobré jméno. Věřím, že to dokážeme.

Autor: Mansoor Maitah | pondělí 30.3.2020 9:02 | karma článku: 43.43 | přečteno: 1251x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Zemědělská půda dramaticky ubývá a čelí degradaci! Pojďme to společně změnit!

Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

6.6.2020 v 8:52 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 697 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Zvláštní neschopnost vlády v ekonomice

Je zajímavé, jak skvěle dokázala pravicová část českých politických elit vyřešit problém politické moci v Česku. Před necelým rokem a půl získaly strany současné pravicové vládní koalice dosti bytelnou většinu v poslanecké sněmovně

8.2.2023 v 10:17 | Karma článku: 31.88 | Přečteno: 730 | Diskuse

Josef Bazala

Média udělala z prezidentských voleb frašku

Vážení, to, co udělala média s prezidentskou volbou, je fraška a je to na ústavní stížnost ke zrušení prezidentských voleb a jejich výsledků.

8.2.2023 v 8:40 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 131 | Diskuse

Petr Lachnit

Pražská politika není dětská hra

Asi nejsem sám, kdo moc nechápe zmatené (ne)rozhodování zastupitelů hl. m. Prahy. Jednou tak, podruhé jinak, jednou jeden za tu stranu, pak za druhou a někdy i za třetí... celé to připomíná dětskou hru „Král vysílá svoje vojsko“.

7.2.2023 v 13:37 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 132 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jakákoli ruská účast na olympiádě znamená legitimizaci válečných zločinů

Jedním z neodmyslitelných rysů moderních válečných konfliktů je skutečnost, že postihuje prakticky celou společnost a oběti v řadách civilistů často převyšují ty vojenské. Navíc zasahují prakticky do všech oblastí lidského života.

6.2.2023 v 10:11 | Karma článku: 26.36 | Přečteno: 525 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Aktuální stav přípravy silnice I/73

V letošním roce 2023 se bude zahajovat stavba okružní křižovatky pod společností Alps. Nyní je vyhlášena soutěž na zhotovitele stavby a samotná realizace se předpokládá ve 2. pol. roku 2023

31.1.2023 v 12:47 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 100 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1517

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Dále absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2019 byl prezidentem republiky jmenován profesorem v oboru ekonomie. V současnosti působí jako vědecký výzkumník na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké škole ekonomické v Praze a též na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Je autorem řady vědeckých článků a knižních publikací. Velkou pozornost vyvolala zejména jeho kritická analýza vztahu mezi islámem a demokracií. Je členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. K jeho zálibám patří sport, historie a studium jazyků.

Je zakladatelem iniciativy na záchranu půdy v České republice.

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1087195&typ=PLATNY

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...