Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Vracíme se k ekonomickému nacionalismu? Říkáme globalizaci sbohem?

30. 03. 2020 9:02:53
Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit.

Až donedávna většina investorů a politiků zůstávala v klidu ohledně možného ekonomického dopadu koronavirové krize. Většina z nich mylně předpokládala, že tato pandemie bude mít krátkodobý dopad pouze na čínskou ekonomiku. Nyní si uvědomují, že se jedná o závažnou věc, která po sobě zanechá dalekosáhlé důsledky, a to nejen na zdraví lidí, nýbrž i na ekonomickém a politickém uspořádaní celého světa. Podniky z různých odvětví si náhle uvědomily rizika závislosti na složitých globálních dodavatelských řetězcích. Též rychlost a rozsah šíření viru po celém světě, poukázaly na zranitelnost lidí vůči zdánlivě vzdáleným vnějším hrozbám.

Pandemie koronaviru, která téměř zastavila hospodářskou činnost ve všech zemích EU, nutí vlády k bezprecedentním krokům. A jak se tato pandemie šíří, vyvolává nový tón, tón ekonomického nacionalismu. Evropská unie se náhle obává toho, aby zahraniční investoři nemohli využít pandemii k získání zranitelných společností a podniků.

Politici reagují různými způsoby. Hlavně zřizují všelijaké záchranné fondy. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier varoval před nebezpečím zahraničních investorů, kteří se snaží využít prohlubující se koronavirovou krizi, aby destabilizovali významné německé podniky.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen naléhá na členské státy EU, aby lépe kontrolovaly zahraniční investice, a to zejména v oblastech, jako je zdravotnictví, lékařský výzkum a důležitá infrastruktura. „Měli byste použít všechny možnosti k ochraně strategických evropských společností před zahraničním převzetím nebo jeho vlivem, který by mohl ohrozit naši bezpečnost a veřejný pořádek,“ řekla ve videu na Twitteru. Podle ní členské státy musí být „ostražité“ a musí používat všechny nástroje, které mají k dispozici, aby zajistily, že krize nezpůsobí ztrátu významných aktiv a technologií.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu začátkem tohoto měsíce řekl, že svět musí „zpochybnit vývojový model“, který sledoval po celá desetiletí a který nyní „odhaluje své nedostatky“. „Tato pandemie ukazuje, že existují zboží a služby, které musí být umístěny mimo zákony trhu,“ uvedl.

Bavorský premiér Markus Söder by chtěl jít ještě dál, a úplně by cizincům zakázal převzetí jakékoli německé společnosti.

Jste též touto rétorikou překvapeni?

Nevím, jakou budoucnost má Evropská unie. Nevím, zda svět skutečně míří zpět k protekcionismu a merkantilismu. Domnívám se však, že tato krize by Českou republiku měla podnítit k úplnému přehodnocení našeho fungování v rámci světové ekonomiky. Strategické zboží musí být vyráběno výhradně doma. V tomto ohledu považuji potravinovou bezpečnost za velmi zásadní. Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit. Podpora českých zemědělců a potravinářů musí být naší nejvyšší prioritou. Česká ekonomika je proexportně orientovaná a zahraniční obchod v ní hraje velmi významnou roli. Proto se nemůžeme uzavřít před vnějším světem. Musíme však prosazovat proexportní politiku, která povede ke geografické i komoditní rozmanitosti. Nesmíme být závislí na jediném odvětví, ani na omezeném počtu obchodních partnerů. Musíme se vrátit na tradiční trhy, kde má naše země historicky dobré jméno. Věřím, že to dokážeme.

Autor: Mansoor Maitah | pondělí 30.3.2020 9:02 | karma článku: 43.43 | přečteno: 1247x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Zemědělská půda dramaticky ubývá a čelí degradaci! Pojďme to společně změnit!

Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

6.6.2020 v 8:52 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 662 | Diskuse

Mansoor Maitah

Společně rozumným úsudkem proti koronaviru!

Chtěl bych říct, že jsem hrdý na to, jakým způsobem se celá naše země a její občané s touto situací dosud vyrovnávají.

25.3.2020 v 21:48 | Karma článku: 40.45 | Přečteno: 1127 | Diskuse

Mansoor Maitah

Haló, evropské instituce, kdepak jste?

Lidé nabízejí druhým pomoc a snaží se být tolerantní a solidární. Až koronavirus zvládneme, a já pevně věřím, že to bude brzy, měli bychom chtít znovu a lépe nastavit naše vztahy vůči evropským institucím.

21.3.2020 v 13:28 | Karma článku: 41.84 | Přečteno: 1401 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Roman Onderka

Proč se ODS či ANO bojí ekonomické diskuse

Tradiční pravice a ANO napadají sociální demokracii, že nemá pevně ukotvenou hospodářskou politiku, že není schopna směrovat ekonomiku země k prosperitě a růstu.Tvrdí, že umí jen utrácet. Je to nesmysl.

15.6.2021 v 7:31 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 198 | Diskuse

Věra Kovářová

Otazníky nad budoucností dětských skupin přetrvávají

V pátek 4. června proběhlo v PS 3. čtení vládní novely zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Proběhlo – ale na závěrečná hlasování nedošlo, a důležitá novela si tak na svoji cestu do Senátu ještě musí počkat.

15.6.2021 v 7:31 | Karma článku: 4.07 | Přečteno: 90 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Evropská komise chce harmonizovat rodinné právo v oblasti práv stejnopohlavních párů

Rodinné právo, manželství či rodičovství patřilo vždy do sféry národních států. Ostatně se jedná o oblast, kde je v současné době stěží možné vyhnout se kontroverzím. Každá země EU má v současnosti legislativu nastavenou jinak.

14.6.2021 v 8:35 | Karma článku: 24.86 | Přečteno: 818 | Diskuse

Anna Gamanová

Jeden z Dvorků

Kladenské dvorky jsou lokální festival, ozvěna těch Malostranských. Letos se konal 39. ročník. A jeden z těch Dvorků se jmenuje U Gamanů.

13.6.2021 v 21:55 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 112 | Diskuse

Radomil Bábek

Je politika svinstvo? Možná, za jistých podmínek

Za Stranu soukromníků ČR budu kandidovat do Poslanecké sněmovny. Na sněmu SsČR, 5. 6. 2021, jsem vystoupil s volebním projevem. Nemohl jsem se vyhnout jednomu jadrnému slovu. Snad vám to nezpůsobí psychickou újmu.

13.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1504

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Dále absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2019 byl prezidentem republiky jmenován profesorem v oboru ekonomie. V současnosti působí jako vědecký výzkumník na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké škole ekonomické v Praze a též na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Je autorem řady vědeckých článků a knižních publikací. Velkou pozornost vyvolala zejména jeho kritická analýza vztahu mezi islámem a demokracií. Je členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. K jeho zálibám patří sport, historie a studium jazyků.

Je zakladatelem iniciativy na záchranu půdy v České republice.

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1087195&typ=PLATNY

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Najdete na iDNES.cz