Poslední desítky let zachraňujeme ohrožené druhy živočichů, vzácné rostliny a samozřejmě také starobylé památky. Jde o chvályhodné aktivity, jejichž cílem je předat budoucím generacím naši zemí v co nejlepším stavu. Bohužel však již zapomínáme, že k „ohroženým druhům“ patří kromě živočichů a rostlin také zemědělská půda.
Po celé České republice jí každoročně ubývá několik tisíc hektarů. Pro představu: Denně přicházíme o zemědělskou půdu rozměrů třiceti fotbalových hřišť. Místo ploch k osetí a pěstování plodin vznikají v důsledku tlaku developerů továrny a sklady.
Pokud se tak rychlým tempem vytrácí zemědělská půda, stejně dramaticky se tak snižuje potenciál naší potravinové soběstačnosti. Jde o spojité nádoby. V konečném důsledku tento neblahý trend znamená, že se stáváme závislejšími a tedy i zranitelnějšími.
Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Půda je k životu velmi důležitá nejenom pro pěstování zemědělských plodin, ale také z hlediska vodní bilance a stability vodních režimů v krajině. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.
Pro pochopení závažnosti situace je třeba pojmenovat aspekty, které se podílely na úbytku a zhoršení kvality zemědělské půdy. Jsou to, bez ohledu na pořadí, především tyto:
1. Přebujelá výstavba rozsáhlých objektů jako jsou továrny, skladovací haly, logistická centra a fotovoltaické elektrárny, tyto stavby zabírají nejkvalitnější půdu okolo našich měst.
2. Průmyslové velkoplošné zemědělství, které využívá možnosti lepších a větších strojů, techniky, což vedlo ke znehodnocení půdy a snížení její úrodnosti. Tlak na krajinu se tak navýšil na nejvyšší možnou míru.
3. Zorání mezí a likvidace klíčových krajinných prvků jako jsou rybníky, rybníčky, mokřady, remízky, aleje, tůně, pásy křovin a stromořadí. Přibližně od poloviny 70. let minulého století došlo tímto způsobem k obrovské devastaci krajiny. Zmíněné krajinné prvky přitom vyrovnávaly pole do kaskád a tím bránily erozi půdy. Současně s tím zadržovaly vodu a umožňovaly její pozvolné vsakování. V současné době vodní i větrné eroze ohrožují více než polovinu české zemědělské půdy.
4. Odvodnění luk a lánů a regulace potoků a říček, které způsobilo stažení veškeré povrchové vody. Následky ve formě povodní a sucha vidíme dnes a denně.
5. Výrazné zvýšení množství používaných hnojiv a pesticidů, což vede často k nevratnému poškození a dysfunkčnosti půdy. Tyto chemikálie se následně dostávají do podzemních vod, což s sebou přináší další vážné problémy.
6. Nedůslednost vlád, které trestuhodně tolerovaly porušování norem a zákonů o ochraně půdy a přesto těmto subjektům zajišťovaly dotace a další podporu.
7. Korupce v komunální politice zapříčinila, že se orná půda pod dohledem developerů a za aktivní podpory příslušných úřadů mění v nekonečné betonové plochy. Pádný důvod, proč by měla být půda lépe chráněna ústavou.
Když se vytrácí jazyk, budoucnost národa je nejistá. V době národního obrození si toho byli velikáni české historie velmi dobře vědomi. Jejich přesvědčení a láska k vlasti je vedly správným směrem a také proto se dnes v českých zemích hovoří česky a většina jejich obyvatel cítí vzájemnou sounáležitost a kontinuitu se svými předky.
Nejistá budoucnost nás však čeká i v případě, že se nepokusíme dramatický úbytek zemědělské půdy přibrzdit a v delším horizontu zcela zastavit. To samé platí i o nápravě výše vyjmenovaných chyb a omylů.
Není nač čekat, protože čísla bohužel hovoří až příliš jasnou řečí.
Naštěstí na nápravu stavu naší krajiny a její schopnosti zadržovat vodu, což je alfou a omegou všeho, ještě úplně pozdě není. To však pouze za předpokladu, že půda nebude tématem politickým, ale odborným, a že společnost dosavadní přístup k důležitosti půdy změní.
Na podporu těch aktivit jsem se rozhodl společně se svými kolegy z České zemědělské univerzity v Praze přijít s iniciativou na záchranu zemědělské půdy. Bez vašeho zájmu a podpory to však nepůjde. Pojďme společně zastavit úbytek zemědělské půdy. Pro budoucí generace. Pro naše děti. Pro nezávislou a soběstačnou Českou republiku!
Mansoor Maitah