Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Zemědělská půda dramaticky ubývá a čelí degradaci! Pojďme to společně změnit!

6. 06. 2020 8:52:07
Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

Poslední desítky let zachraňujeme ohrožené druhy živočichů, vzácné rostliny a samozřejmě také starobylé památky. Jde o chvályhodné aktivity, jejichž cílem je předat budoucím generacím naši zemí v co nejlepším stavu. Bohužel však již zapomínáme, že k „ohroženým druhům“ patří kromě živočichů a rostlin také zemědělská půda.

Po celé České republice jí každoročně ubývá několik tisíc hektarů. Pro představu: Denně přicházíme o zemědělskou půdu rozměrů třiceti fotbalových hřišť. Místo ploch k osetí a pěstování plodin vznikají v důsledku tlaku developerů továrny a sklady.

Pokud se tak rychlým tempem vytrácí zemědělská půda, stejně dramaticky se tak snižuje potenciál naší potravinové soběstačnosti. Jde o spojité nádoby. V konečném důsledku tento neblahý trend znamená, že se stáváme závislejšími a tedy i zranitelnějšími.

Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Půda je k životu velmi důležitá nejenom pro pěstování zemědělských plodin, ale také z hlediska vodní bilance a stability vodních režimů v krajině. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

Pro pochopení závažnosti situace je třeba pojmenovat aspekty, které se podílely na úbytku a zhoršení kvality zemědělské půdy. Jsou to, bez ohledu na pořadí, především tyto:

1. Přebujelá výstavba rozsáhlých objektů jako jsou továrny, skladovací haly, logistická centra a fotovoltaické elektrárny, tyto stavby zabírají nejkvalitnější půdu okolo našich měst.

2. Průmyslové velkoplošné zemědělství, které využívá možnosti lepších a větších strojů, techniky, což vedlo ke znehodnocení půdy a snížení její úrodnosti. Tlak na krajinu se tak navýšil na nejvyšší možnou míru.

3. Zorání mezí a likvidace klíčových krajinných prvků jako jsou rybníky, rybníčky, mokřady, remízky, aleje, tůně, pásy křovin a stromořadí. Přibližně od poloviny 70. let minulého století došlo tímto způsobem k obrovské devastaci krajiny. Zmíněné krajinné prvky přitom vyrovnávaly pole do kaskád a tím bránily erozi půdy. Současně s tím zadržovaly vodu a umožňovaly její pozvolné vsakování. V současné době vodní i větrné eroze ohrožují více než polovinu české zemědělské půdy.

4. Odvodnění luk a lánů a regulace potoků a říček, které způsobilo stažení veškeré povrchové vody. Následky ve formě povodní a sucha vidíme dnes a denně.

5. Výrazné zvýšení množství používaných hnojiv a pesticidů, což vede často k nevratnému poškození a dysfunkčnosti půdy. Tyto chemikálie se následně dostávají do podzemních vod, což s sebou přináší další vážné problémy.

6. Nedůslednost vlád, které trestuhodně tolerovaly porušování norem a zákonů o ochraně půdy a přesto těmto subjektům zajišťovaly dotace a další podporu.

7. Korupce v komunální politice zapříčinila, že se orná půda pod dohledem developerů a za aktivní podpory příslušných úřadů mění v nekonečné betonové plochy. Pádný důvod, proč by měla být půda lépe chráněna ústavou.

Když se vytrácí jazyk, budoucnost národa je nejistá. V době národního obrození si toho byli velikáni české historie velmi dobře vědomi. Jejich přesvědčení a láska k vlasti je vedly správným směrem a také proto se dnes v českých zemích hovoří česky a většina jejich obyvatel cítí vzájemnou sounáležitost a kontinuitu se svými předky.

Nejistá budoucnost nás však čeká i v případě, že se nepokusíme dramatický úbytek zemědělské půdy přibrzdit a v delším horizontu zcela zastavit. To samé platí i o nápravě výše vyjmenovaných chyb a omylů.

Není nač čekat, protože čísla bohužel hovoří až příliš jasnou řečí.

Naštěstí na nápravu stavu naší krajiny a její schopnosti zadržovat vodu, což je alfou a omegou všeho, ještě úplně pozdě není. To však pouze za předpokladu, že půda nebude tématem politickým, ale odborným, a že společnost dosavadní přístup k důležitosti půdy změní.

Na podporu těch aktivit jsem se rozhodl společně se svými kolegy z České zemědělské univerzity v Praze přijít s iniciativou na záchranu zemědělské půdy. Bez vašeho zájmu a podpory to však nepůjde. Pojďme společně zastavit úbytek zemědělské půdy. Pro budoucí generace. Pro naše děti. Pro nezávislou a soběstačnou Českou republiku!

Mansoor Maitah

Autor: Mansoor Maitah | sobota 6.6.2020 8:52 | karma článku: 38.93 | přečteno: 662x

Další články blogera

Mansoor Maitah

Vracíme se k ekonomickému nacionalismu? Říkáme globalizaci sbohem?

Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit.

30.3.2020 v 9:02 | Karma článku: 43.43 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Mansoor Maitah

Společně rozumným úsudkem proti koronaviru!

Chtěl bych říct, že jsem hrdý na to, jakým způsobem se celá naše země a její občané s touto situací dosud vyrovnávají.

25.3.2020 v 21:48 | Karma článku: 40.45 | Přečteno: 1127 | Diskuse

Mansoor Maitah

Haló, evropské instituce, kdepak jste?

Lidé nabízejí druhým pomoc a snaží se být tolerantní a solidární. Až koronavirus zvládneme, a já pevně věřím, že to bude brzy, měli bychom chtít znovu a lépe nastavit naše vztahy vůči evropským institucím.

21.3.2020 v 13:28 | Karma článku: 41.84 | Přečteno: 1401 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Roman Onderka

Proč se ODS či ANO bojí ekonomické diskuse

Tradiční pravice a ANO napadají sociální demokracii, že nemá pevně ukotvenou hospodářskou politiku, že není schopna směrovat ekonomiku země k prosperitě a růstu.Tvrdí, že umí jen utrácet. Je to nesmysl.

15.6.2021 v 7:31 | Karma článku: 5.33 | Přečteno: 191 | Diskuse

Věra Kovářová

Otazníky nad budoucností dětských skupin přetrvávají

V pátek 4. června proběhlo v PS 3. čtení vládní novely zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Proběhlo – ale na závěrečná hlasování nedošlo, a důležitá novela si tak na svoji cestu do Senátu ještě musí počkat.

15.6.2021 v 7:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Evropská komise chce harmonizovat rodinné právo v oblasti práv stejnopohlavních párů

Rodinné právo, manželství či rodičovství patřilo vždy do sféry národních států. Ostatně se jedná o oblast, kde je v současné době stěží možné vyhnout se kontroverzím. Každá země EU má v současnosti legislativu nastavenou jinak.

14.6.2021 v 8:35 | Karma článku: 24.72 | Přečteno: 810 | Diskuse

Anna Gamanová

Jeden z Dvorků

Kladenské dvorky jsou lokální festival, ozvěna těch Malostranských. Letos se konal 39. ročník. A jeden z těch Dvorků se jmenuje U Gamanů.

13.6.2021 v 21:55 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 111 | Diskuse

Radomil Bábek

Je politika svinstvo? Možná, za jistých podmínek

Za Stranu soukromníků ČR budu kandidovat do Poslanecké sněmovny. Na sněmu SsČR, 5. 6. 2021, jsem vystoupil s volebním projevem. Nemohl jsem se vyhnout jednomu jadrnému slovu. Snad vám to nezpůsobí psychickou újmu.

13.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 234 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1504

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Dále absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2019 byl prezidentem republiky jmenován profesorem v oboru ekonomie. V současnosti působí jako vědecký výzkumník na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké škole ekonomické v Praze a též na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Je autorem řady vědeckých článků a knižních publikací. Velkou pozornost vyvolala zejména jeho kritická analýza vztahu mezi islámem a demokracií. Je členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. K jeho zálibám patří sport, historie a studium jazyků.

Je zakladatelem iniciativy na záchranu půdy v České republice.

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1087195&typ=PLATNY

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Najdete na iDNES.cz