Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Zemědělská půda dramaticky ubývá a čelí degradaci! Pojďme to společně změnit!

6. 06. 2020 8:52:07
Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

Poslední desítky let zachraňujeme ohrožené druhy živočichů, vzácné rostliny a samozřejmě také starobylé památky. Jde o chvályhodné aktivity, jejichž cílem je předat budoucím generacím naši zemí v co nejlepším stavu. Bohužel však již zapomínáme, že k „ohroženým druhům“ patří kromě živočichů a rostlin také zemědělská půda.

Po celé České republice jí každoročně ubývá několik tisíc hektarů. Pro představu: Denně přicházíme o zemědělskou půdu rozměrů třiceti fotbalových hřišť. Místo ploch k osetí a pěstování plodin vznikají v důsledku tlaku developerů továrny a sklady.

Pokud se tak rychlým tempem vytrácí zemědělská půda, stejně dramaticky se tak snižuje potenciál naší potravinové soběstačnosti. Jde o spojité nádoby. V konečném důsledku tento neblahý trend znamená, že se stáváme závislejšími a tedy i zranitelnějšími.

Úbytek zemědělské půdy má mnoho dalších důsledků, které negativně ovlivňují naši krajinu. Půda je k životu velmi důležitá nejenom pro pěstování zemědělských plodin, ale také z hlediska vodní bilance a stability vodních režimů v krajině. Zdravá půda je schopná účinně regulovat odtok vody z krajiny, a tím tlumit výskyt povodní i sucha.

Pro pochopení závažnosti situace je třeba pojmenovat aspekty, které se podílely na úbytku a zhoršení kvality zemědělské půdy. Jsou to, bez ohledu na pořadí, především tyto:

1. Přebujelá výstavba rozsáhlých objektů jako jsou továrny, skladovací haly, logistická centra a fotovoltaické elektrárny, tyto stavby zabírají nejkvalitnější půdu okolo našich měst.

2. Průmyslové velkoplošné zemědělství, které využívá možnosti lepších a větších strojů, techniky, což vedlo ke znehodnocení půdy a snížení její úrodnosti. Tlak na krajinu se tak navýšil na nejvyšší možnou míru.

3. Zorání mezí a likvidace klíčových krajinných prvků jako jsou rybníky, rybníčky, mokřady, remízky, aleje, tůně, pásy křovin a stromořadí. Přibližně od poloviny 70. let minulého století došlo tímto způsobem k obrovské devastaci krajiny. Zmíněné krajinné prvky přitom vyrovnávaly pole do kaskád a tím bránily erozi půdy. Současně s tím zadržovaly vodu a umožňovaly její pozvolné vsakování. V současné době vodní i větrné eroze ohrožují více než polovinu české zemědělské půdy.

4. Odvodnění luk a lánů a regulace potoků a říček, které způsobilo stažení veškeré povrchové vody. Následky ve formě povodní a sucha vidíme dnes a denně.

5. Výrazné zvýšení množství používaných hnojiv a pesticidů, což vede často k nevratnému poškození a dysfunkčnosti půdy. Tyto chemikálie se následně dostávají do podzemních vod, což s sebou přináší další vážné problémy.

6. Nedůslednost vlád, které trestuhodně tolerovaly porušování norem a zákonů o ochraně půdy a přesto těmto subjektům zajišťovaly dotace a další podporu.

7. Korupce v komunální politice zapříčinila, že se orná půda pod dohledem developerů a za aktivní podpory příslušných úřadů mění v nekonečné betonové plochy. Pádný důvod, proč by měla být půda lépe chráněna ústavou.

Když se vytrácí jazyk, budoucnost národa je nejistá. V době národního obrození si toho byli velikáni české historie velmi dobře vědomi. Jejich přesvědčení a láska k vlasti je vedly správným směrem a také proto se dnes v českých zemích hovoří česky a většina jejich obyvatel cítí vzájemnou sounáležitost a kontinuitu se svými předky.

Nejistá budoucnost nás však čeká i v případě, že se nepokusíme dramatický úbytek zemědělské půdy přibrzdit a v delším horizontu zcela zastavit. To samé platí i o nápravě výše vyjmenovaných chyb a omylů.

Není nač čekat, protože čísla bohužel hovoří až příliš jasnou řečí.

Naštěstí na nápravu stavu naší krajiny a její schopnosti zadržovat vodu, což je alfou a omegou všeho, ještě úplně pozdě není. To však pouze za předpokladu, že půda nebude tématem politickým, ale odborným, a že společnost dosavadní přístup k důležitosti půdy změní.

Na podporu těch aktivit jsem se rozhodl společně se svými kolegy z České zemědělské univerzity v Praze přijít s iniciativou na záchranu zemědělské půdy. Bez vašeho zájmu a podpory to však nepůjde. Pojďme společně zastavit úbytek zemědělské půdy. Pro budoucí generace. Pro naše děti. Pro nezávislou a soběstačnou Českou republiku!

Mansoor Maitah

Autor: Mansoor Maitah | sobota 6.6.2020 8:52 | karma článku: 38.93 | přečteno: 697x

Další články blogera

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Zvláštní neschopnost vlády v ekonomice

Je zajímavé, jak skvěle dokázala pravicová část českých politických elit vyřešit problém politické moci v Česku. Před necelým rokem a půl získaly strany současné pravicové vládní koalice dosti bytelnou většinu v poslanecké sněmovně

8.2.2023 v 10:17 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 699 | Diskuse

Josef Bazala

Média udělala z prezidentských voleb frašku

Vážení, to, co udělala média s prezidentskou volbou, je fraška a je to na ústavní stížnost ke zrušení prezidentských voleb a jejich výsledků.

8.2.2023 v 8:40 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 130 | Diskuse

Petr Lachnit

Pražská politika není dětská hra

Asi nejsem sám, kdo moc nechápe zmatené (ne)rozhodování zastupitelů hl. m. Prahy. Jednou tak, podruhé jinak, jednou jeden za tu stranu, pak za druhou a někdy i za třetí... celé to připomíná dětskou hru „Král vysílá svoje vojsko“.

7.2.2023 v 13:37 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 132 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jakákoli ruská účast na olympiádě znamená legitimizaci válečných zločinů

Jedním z neodmyslitelných rysů moderních válečných konfliktů je skutečnost, že postihuje prakticky celou společnost a oběti v řadách civilistů často převyšují ty vojenské. Navíc zasahují prakticky do všech oblastí lidského života.

6.2.2023 v 10:11 | Karma článku: 26.36 | Přečteno: 525 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Aktuální stav přípravy silnice I/73

V letošním roce 2023 se bude zahajovat stavba okružní křižovatky pod společností Alps. Nyní je vyhlášena soutěž na zhotovitele stavby a samotná realizace se předpokládá ve 2. pol. roku 2023

31.1.2023 v 12:47 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 100 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1517

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Absolvoval doktorské studium na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní ekonomické vztahy. Dále absolvoval doktorské studium na Institutu politických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, obor politologie. V roce 2019 byl prezidentem republiky jmenován profesorem v oboru ekonomie. V současnosti působí jako vědecký výzkumník na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké škole ekonomické v Praze a též na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Je autorem řady vědeckých článků a knižních publikací. Velkou pozornost vyvolala zejména jeho kritická analýza vztahu mezi islámem a demokracií. Je členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. K jeho zálibám patří sport, historie a studium jazyků.

Je zakladatelem iniciativy na záchranu půdy v České republice.

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=1087195&typ=PLATNY

http://wp.czu.cz/cs/index.php/?r=1071&mp=person.info&idClovek=6677

https://scholar.google.cz/citations?user=LqsgQ8gAAAAJ&hl=cs

https://insis.vse.cz/lide/clovek.pl?id=56981

www.maitah.com

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...